Pokud se podíváme na dlouhodobý graf v nějaké měně (nejčastěji USD), pak nám může ihned vyvstat pocit – není zlato drahé na koupi?

Ano, z tohoto „omezeného“ laického pohledu je. Ve skutečnosti však není. Proč? Co je potřeba si uvědomit?

Proč se zlato kupuje?

  1. POJISTKA – před ekonomicko-politickým obdobím, které není příjemné a může (a často se tak děje) to ovlivnit nás, naše životy a naší rodinu. V těchto dobá nám klesají akcie, dluhopisy, nemovitosti, můžeme přijít o práci nebo se nám může narodit prcek. Nebo stačí jen, když se zvednou úrokové sazby naší hypotéky. A my přeci nechceme prodávat barák a zůstat na ulici, je to tak? Chceme mít REZERVU v něčem, co se chová jinak než vše ostatní. A tím je zlato. Bylo, je a bude. Po tisíciletí.
  2. UCHOVATEL HODNOTY – čtete správně, hodnoty, ne ceny. Cena vyjádřená v měně, která ztrácí na hodnotě každým vytisknutým papírkem objektivním ukazatelem ani být nemůže. Moudří se vždy dívají na hodnotu, chudí na cenu.
  3. PRAVÉ PENÍZE – ano, v tzv. katastrofickém scénáři, kdy měna nemá hodnotu, lidé se vrací k tomu, co hodnotu má a slouží jako prostředek směny.
  4. SOUČÁST MAJETKU – Židé po tisíciletí věděli, že část majetku vždy je potřeba mít ve zlatě. No a co myslíte, uměli s majetky pracovat? Byli chudí nebo bohatí? Odpovězte si sami.

Zlato není ani pro rychlé zbohatnutí (byť v historii se také stalo – např. při hyperinflaci v Německu v roce 1923 jste si za 1 oz zlaté cihličky pořídili byt v Berlíně. Kdo měl zlato, měl byt, kdo neměl zlato, měl h…..), zlato není ani spekulace ani na short trading (bavíme-li se o fyzickém zlatě).

Kdy se zlato kupuje a je zlato drahé?

Na to bych mohla napsat několik článků a asi byt to nevystihla lépe jak Juraj Karpiš, autor knihy Zle peniaze, v tomto videu:

Je tedy zlato drahé? Za mě ne.

Židé se celoživotně drželi 1 poučky a předávali ji z generace na generaci. A tou je:

„Mějte 20% ve zlatě a buďte šťastni, když jej nebudete muset použít.“

 

Chcete si do zlata spořit? Zajímají vás kryptoměny? Chcete nakoupit zlato, stříbro či mince? Zajímají vás investice do těžby zlata?