Časy se mění, trhy se mění a naše emoce či touhy také. Kdy je tedy ta správná doba na prodej zlata a v jakých chvílích se to určitě neodporučuje?

Prodej zlata nebo-li výkup

K tomuto kroku můžeme přistupovat různě. Buď si člověk ve své hlavě nastaví investiční strategii a bude se jí držet, nebo zlato prodá ve chvíli, kdy bude tzv. nutně potřebovat. Z investičního hlediska druhý krok ve většině případů moc výnosů nenese.

Proč se zlato kupuje?

V prvé řadě je dobré si znovu říci, proč se zlato kupuje?

  1. zlato je uchovatel hodnoty – je to ta poslední rezerva, na kterou saháte
  2. zlato je pojistka ve finanční krizi – ve chvíli, kdy trhy padají, akcie se hroutí, nemovitosti klesají na ceně, pak se zlato prodává. A ne vše, jen část.
  3. zlato je krytí vaší hypotéky – všichni, jenž mají hypotéku, by měli držet aspoň 15% své hypotéky ve zlatě. Proč? Mrknětě na bod 2 :). Ve chvíli, kdy vše se hroutí a padá, zlato vás podrží. A to potřebujete a chcete. Chcete to pro sebe a pro svou rodinu.
  4. zlato je součást vašeho majetku – ano, část majetku by mělo být ve zlatě. Stejně tak, jako část držíte v měně, část třeba v nemovitostech, část třeba ve finančních instumentech.

Prodej zlata podle vašich emocí

Teď, když jsem si zopakovali, proč zlato vlastně kupujeme, dává smysl tedy zlato prodávat ve chvíli, kdy manželka chce novou pergolu, děti řvou do povolené v Egyptě? Ne, toto chování vám potom v kontextu smysl nemůže dát. Emoční nákupy, emoční prodeje či emoční chování obecně k dobrým rozhodnutím moc nevedou. Je to tak?

Prodej zlata podle investiční strategie

Člověk, který ví, proč zlato kupuje a má v hlavě nastavenou investiční strategii, kterou dodrží, ať se děje co se děje, většinou inkasuje velký zisk.

Mějte 20% svého majetku ve zlatě a budete šťastni, když ho nikdy nebudete muset použít.“

Židovské pořekadlo

Závěrem

Pokud jste ale kupovali zlato proto, abyste někde dali své peníze a nemáte dostatečnou DIVERZIFIKACI svých peněz a majetku a jasně stanovenou investiční strategii, pak to není moc dobře stanovený strategický plán.

Klidně mi napište a můžeme se na to podívat.

 

Chcete si do zlata spořit? Zajímají vás kryptoměny? Chcete nakoupit zlato, stříbro či mince?