Spoření pro děti je krásným gestem rodičů, kteří chtějí své potomky připravit alespoň z části na život nebo jim třeba dopřát studium na škole.

Podle čeho ale vybírat?

 

Délka spoření

Plánujete dítěti spořit déle jak 5 let? Čím déle plánujete odkládat peníze, tím více záleží na tom, jaký produkt vyberete. V čase se všechno výrazně projevuje. Jak pozitivně tak negativně. Vybírejte takový produkt, který alespoň pokryje inflaci. V ideálním případě tu reálnou (ne mediální, jenž je zveřejňována lidem). Produkt by měl vašemu dítěti uchovávat hodnotu peněz, které tam vložíte. V ideálním případě hodnotu navyšovat.

 

Typ produktu

Z možností, které jsou na trhu a překonávají inflaci jsou: akcie, podílové fondy, kryptoměny a komodity.

Akcie a podílové fondy nám teď hodně let rostly. Otázkou zůstává, jak dlouho ještě budou růst a jak dlouhá doba jejich poklesu po té bude trvat. Jestli to jinými slovy stihneme.

Kryptoměny jsou jasným vítězem v oblasti zhodnocení. Zhodnocují tisíce procent ročně. Nutno ale podotknout, že jsou to virtuální měny (viz článek o bitcoinu ZDE) a spíše než investicí jsou spekulací. Může se také stát, že Vaše dítě buď bude milionář nebo nebude mít nic.

Komodity jsou na dlouhou dobu dobrou alternativu. Zlato je vhodné pro spoření na více jak 5 let. Pokud máte v plánu spořit více jak 10 let, doporučuje se i stříbro. Má velký potenciál vzhledem k nízké hodnotě v dnešní době. Jediné, co lze komoditám vytknout je potřeba úschovy. V dnešní moderní době lze zařídit.

 

Eliminace rizik

Co bude za 5, 10 či 20 let přece nikdo neví. U spoření pro děti je dobré eliminovat všechny negativní faktory, které by mohly výrazně ovlivnit peníze ve spoření.

  1. Reálná hodnota peněz v té době. Je výborné dětem našetřit půl miliónu, ale pokud za 20 let bude rohlík stát tisícikorunu, jak nám to splní náš cíl?
  2. Vlastnictví. To, do čeho spoříte, opravdu vlastníte nebo na to má velkou páku stát? Vidí do toho? Čím více může do vašeho spoření zasahovat stát, tím více jste ovlivňováni politickou a ekonomickou situací.

 

Spoření pro děti – shrnutí

Ve všem se držme diverzifikace. Křišťálovou kouli sice nemáme, abychom se podívali do budoucnosti, vždy si můžeme vybrat dobře, ale také hůře. A nebo můžeme diverzifikovat 🙂

 

Chcete si do zlata spořit? Zajímají vás kryptoměny? Chcete nakoupit zlato, stříbro či mince?