Doba se mění a MĚNIT SE BUDE. Rychleji, než si někteří chtějí vůbec připustit. 1 banka na celý život? Je to jako mít jednoho sexuálního partnera na celý život. Představa opravdu krásná, někteří bychom to tak opravdu chtěli (třeba já), ale REALITA je prostě jinde.
Diverzifikujte
Představte si, že nastala doba, kdy vám vaše banka odmítne vydat vaše peníze. Představte si, že vám vaše banka odmítne poslat vaše peníze tam, kam vy chcete. Představte si, že ve vaši zemi se něco změní, a banky této země každou operaci budou kontrolovat jak za jiné doby. Představte si, že jste kontrolovaní, omezeni a hlídání. Jak se v tom cítíte? Chtěli byste to tak? Že ne? A co pro to uděláte?
Diverzifikujte. To už jste ode mne slyšeli. Nejednou. Diverzifikace je rozmělnění míry rizika. To dosáhnete tak, že nebudete mít vajíčka v jednom košíčku. Viz tento článek ohledně investování.
V bankovním sektoru to platí stejně.
Diverzifikují se rizika!
Banka a její systém
Bankovní sektor projde mnohými změnami. Musí. V podobě, v jaké je dnes, není udržitelný. Že bankovní systém je na vodě (systém částečných rezerv – doporučuju prostudovat), že v Garančním fondu je tak na záchranu jedné malé banky (nikdy jich nesmí krachnout více = lidé nedostanou své peníze) a že je zde od r. 2014 zákon Bail-in, který vám říká, že na záchranu vaší banky se klidně použijí vaše peníze, mluví za vše. Uvědomili jste si to někdy?
Doporučuji tedy prostudovat do hloubky:
1) Systém částečných rezerv
2) Bail-in vs. starý Bail-out
3) Garanční fond a kolik reálně má peněz vs. kolik peněz je v bankovním sektoru
Mějte více bank a ve vícero zemí
Nespoléhejte na legislativu, ekonomiku a politiku 1 země. Nespoléhejte na 1 banku. Nebo spoléhejte, ale poneste pak DŮSLEDKY svého spolehnutí. A neplačte pak nad zlomenu holí.
Doporučuji více bank a ideálně ve vícero zemí. Otevřete si účty ve více bankách, ať máte možnost je využít. Třeba to potřebovat nakonec nebudete, ale máte dveře otevřeny. Nejhorší je vše řešit na poslední chvíli, kdy je potřeba (nejvíce to drhne, protože je tam tlak).
Pokud ještě nemáte v jiné zemi, začněte třeba s Revolut. Je to litevská banka, má aplikaci a je jednoduchá.
Revolut
Začněte s ní, je to jednoduché. Na převody, rychlé transakce a směny měny. Nainstalujte si aplikaci na mobilu, objednejte si i fyzickou kartu a zkuste s ní zaplatit. Uvidíte, že je to stejné a jednoduché. A v základu je to ZDARMA (platíte jen za doručení fyzick karty).
Pokud ještě nemáte, odkaz je ZDE.
Jiné banky na českém trhu
Osobně mám otevřených několik účtů u různých bank a díky tomu mám více možností. Některé využívám více, některé méně a některé mi tam „jen leží“. Nicméně můžu zmínit mou oblíbenou Fio banku, s kterou mám dobré zkušenosti.
Závěrem
Svět se měnit bude a pokud my se měnit nechceme či nebudeme, pak vždy poneseme důsledky našeho konání i nekonání.
Dobré si pamatovat:
Peníze ležící v bance ve skutečnosti vašimi penězi nejsou.
Chcete si do zlata spořit? Zajímají vás kryptoměny? Chcete nakoupit zlato, stříbro či mince?
Díky za info o diverzifikaci. Nevědomky to používám již několik let. Zrovna Revolut, který preferujete používám k platbám běžných nákupů především v zahraničí. Revolut má výhodný kurz a tak jsou nákupy po přepočtu o něco levnější. Jednou se mi stala malá nepříjemnost kdy nebylo možné kartou zaplatit v zahraničí. Tak jsem napsal do Revolutu stížnost a byl jsem mile překvapený, když mi tato banka připsala na účet tisícovku jako odškodné. Nechci je glorifikovat, ale jsem s nimi spokojený.
Je spousta možností jak uložit úspory aby nedošlo ke znehodnocení úspor, jen je třeba je umět využít.
Přeji hezký den.
To je supr! Jen tak dál 🙂