Cena zlata je velice diskutované téma. Všichni chtějí vědět cifru, kam až může dojít. Každý by chtěl mít křišťálovou kouli a díky ní zainvestovat do toho, co je levné a počkat si na pořádný nárůst.

 

Cena zlata vs. hodnota zlata

Cena a vnitřní hodnota daného aktiva je úplně něco jiného.

Cena zlata = aktuální číselné vyjádření ve fiat měně (papírkách nekrytých ničím). Jinými slovy, kolik v určité měně stojí zlato. Je to prostě číslo. V reálném životě toto číslo může být klidně vysoké, avšak se může stát, že si za něj nic nekoupíme. Protože například fiat měna padla.

Hodnota zlata = vnitřní hodnota vyjádřená něčím, co má také vnitřní hodnotu. Například, kolik si za x gramů zlata pořídíme nemovitostí. Oba aktiva nejsou bezduché papírky, ale jsou hmotné a mají svou vnitřní hodnotu. A ta je mnohem důležitější než cena. A kdy si to pořádně uvědomíme? Většinou v krizi, v hyperinflaci, při měnové reformě aj.

Například při hyperinflaci v Německu 1923 jste měli 2 týdny na to, aby jste 1 oz své zlaté mince vyměnili za byt v Berlíně. Ano, takovou hodnotu měla 1 unce zlata. Její hodnotou byl byt.

Slova Maloneyho

Pojďme se ale podívat na slova Michaela Maloneyho, průkopníka v oblasti investic do zlata a autor knihy Investujte do zlata a stříbra.

„Lidé se mě vždy ptají jak vysoko se dostane zlato. Odpověď, kterou ode mě očekávají, je cena v dolarech.
Přestaňte myslet tímto způsobem. Nezáleží na ceně zlata, ale na tom, kolik si toho za něj koupíte.
Jak tedy změříte pravou hodnotu? Jak jsem už zmínil, prvním krokem je přestat se spoléhat na dolar a začít používat věci s vlastní hodnotou, abyste mohli měřit jiné věci s vlastní hodnotou.
Dovolte, abych se vás pomocí příkladů zeptal na toto: Jaká je hodnota vašeho domu? Pravděpodobně znáte cenu, ale jaká je hodnota? Zjistíte to takto. Teď vezměte cenu svého domu a vydělte ji cenou zlata a uvidíte kolik uncí zlata je váš dům
hodný. Potom vezměte cenu svého domu a vydělte ji cenou barelu ropy a poznáte kolik barelu ropy je váš
dům hodný. Tato informace se vám možná zdá bezcenná, ale až ji budete analyzovat v historickém
kontextu s použitím něčeho kromě měny k měření vaší současné hodnoty, objevíte, že časem téměř nic
nestoupá vzhůru.
Jestliže si to nakreslíte jako graf, uvidíte, že téměř všechno se pohybuje od podhodnoceného k
nadhodnocenému a opět zpátky, stále znovu a znovu. Až se naučíte poznávat vzory hodnotových cyklů, taková informace bude k nezaplacení.“

Cena zlata závěrem

Víte, mnohem více, než vyjádření v ceně v aktuální měně  je vyjádření v hodnotě. Hodnota je vždy více než jen cena. Přežije roky i tisíciletí a ukazuje, co je skutečně hodnotné. Ne jen to aktuálně oceněné.

 

Chcete si do zlata spořit? Zajímají vás kryptoměny? Chcete nakoupit zlato, stříbro či mince?