Patříte mezi lidi, kteří stále drží své úspory v bance?

Zatím stále žijeme v době, kdy kolem nás to vypadá, že vše funguje. Jenom někteří vidí tzv. za kopečky a ví, že nic netrvá věčně. A co takhle bankovnictví jako takové? Přemýšleli jste někdy nad ním? A přemýšleli jste někdy nad tím, že banka může někdy skončit a tím můžou skončit i vaše úspory?

Historie bankovnictví spadá do starověku, kdy banka plnila roli úschovy. Uschovávaly se komodity (zboží) jako byly obilí, zemědělské náčiní, domácí zvířata a později světový standart zlato a stříbro. O něco později si lidé chtěli ušetřit práci s vydáváním a nošením zlata a proto vznikly bankovky, které byly původně směnky na uložené zlato. S bankovkou mohl majitel do banky přijít a chtít své zlato.

Jak to je dnes?

V dnešní době přibývá lidí, kteří intuitivně cítí, že s celým finančním systémem není něco v pořádku. Proč?

1. Peníze jsou založeny na důvěře

Když v dnešní době přijdete se svou bankovkou do banky, dostanete za ní něco? Ne. Od 1971 peníze (spíše měna) není ničím kryta (zlatem, stříbrem). Hodnota bankovek stojí výhradně na důvěře lidí. A na státu.

Pokud stát zavelí, že peníze (spíš fiat měna) nemá hodnotu, pak ji přestává mít. Pokud stát zavelí, že bude měnová reforma, pak bude. A že vaše

Pokud většina lidí přestane důvěřovat v peníze, pak jejich hodnota (a potažmo cena) bude na bodu mrazu.

 

2. Garance vkladů v bankách je mizivá

Mnoho Čechů se ohání garancí vkladů do 100 000 € a přitom nemají sebemenší tušení, jak tento systém funguje. Garance je vždy tak dobrá, jak dobrý je její poskytovatel. A poskytovatel musí mít na to. Na to, vyplatit peníze všem svým věřitelům. Má tento systém tolik prostředků, že kdyby banky padly, byly by vklady skutečně všem vyplaceny?

 

3. Nic není anonymní

Co je na rodné číslo, to stát vidí. A nejenom on. Na co vidí, to může „regulovat“, ovlivňovat výběry či vklady, ovlivňovat výše aj, ovlivňovat, co se s penězi děje. Chcete mít svůj majetek v rukou někoho nebo ve svých rukou?

 

4. Bankovnictví založené na dluhu

Jste nezajištěným věřitelem banky neboli investorem, věděli jste to? Proč investovat do sektoru, který má problémy, „tiskne“ měsíčně kvanta peněz do ekonomiky (př. Evropská centrální banka navýšila tzv. kvantitativní uvolňování na 80 miliard eur měsíčně) a dluh bobtná?

 

5. Mění se bankovní systém s dopadem na úspory v bance

Nový kauční systém pro banky je od ledna 2016 v platnosti. Co se změní? Starý systém tzv. Bail-out založený na pomoci bankám od státu či od jiných subjektů (př. EU) se mění na systém Bail-in, kdy si banka musí pomoci sama. Jak si pomůže? Kapitálem svých klientů. Jiný reálný kapitál tam moc nehledejme.

 

Úspory v bance – mít tedy něco?

Je dobré mít jen na nutnou spotřebu. Například 4-5x násobek vašich výdajů (max 6 měsíců). To, co je navíc, já osobně nedoporučuji.

Co s ostatními penězi? Za mě DIVERZIFIKACE. Nemít všechny jablíčka v jednom košíčku. Část dejte do zlata (rychlá likvidita, u investičního se neplatí DPH), část do stříbra (investice, na delší čas než zlato, platí se DPH), část do nemovitostí, část do krypta, část třeba do rodinného podniku, část do seberozvoje, část do co největší samostatnosti a nezávislosti a svých dovedností.

Doba se začne měnit mnohem rychleji, než si jen dovedete představit. A bude přát připraveným. Ne překvapeným.

 

Chcete si do zlata spořit? Zajímají vás kryptoměny? Chcete nakoupit zlato, stříbro či mince?