Pokud přemýšlíte o spoření do fyzického zlata, pak by to mělo být díky vlastnostem, které zlato . Tyto vlastnosti má pouze zlato fyzické. Žádný papír, derivát, ETF či jiný finanční nástroj tvářící-se jako zlato zlatem není. A nikdy nebude.

Zlato kupujeme proto, že má chránit a diverzifikovat náš majetek. Fyzické zlato to splňuje na jedničku. A díky spoření do fyzického zlata tento cíl dosáhnete. Jako jiné investice, má své výhody i nevýhody. Pojďme se na ně společně podívat.

Výhody spoření do fyzického zlata

  1. Fyzické zlato je omezené. Nelze ho „přivyrobit“ stiskem tlačítka či napsáním číslice na papír.
  2. „Papírové zlato“ není zlato. Jestliže máte „papírové zlato“ (myšleno ve finančních nástrojích jako jsou fondy, deriváty, ETF aj.), pak musíte počítat s tím, že odpovídající poměr mezi papírovým a fyzickým zlatem není. Jinými slovy i když vlastníte „papír“ na zlato, pak zlato nikdy dostat nemusíte. A to je velmi pravděpodobné, protože fyzického zlata je daleko méně než toho papírového.
  3. Co je doma, to se počítá. Co není doma, to prostě není. Na to není co dodat.
  4. Fyzické zlato nejvíce budete potřebovat v době ekonomicko-politické nejistoty. V tu chvíli ho potřebujete dát do kapsy a jít, popřípadě ho někomu prodat. Asi těžko vám někdo bude kupovat papír.
  5. Pravidelné spoření. Pokud investujete či nakupujete pravidelně, průměrujete si náklady a cenu. Je to velká výhoda u spoření, protože nemusíte být profíkem ani sledovat na denní bázi trhy. Přitom můžete investovat do zlata za přijatelné ceny a budovat si majetek ve drahých kovech.

Nevýhody spoření do fyzického zlata

Samozřejmě, že fyzické zlato má i řadu nevýhod – jako je skladování, doprava, obalové materiály aj. S tím se musí počítat, protože nám jde o fyzickou formu. Stejně jako o nemovitosti je potřeba se starat, tak zlato je potřeba někde uchovávat.

 

Na závěr

„Není všechno zlato co třpytí (nebo co je na papíře).“

Chcete si do zlata spořit? Zajímají vás kryptoměny? Chcete nakoupit zlato, stříbro či mince?