Rádi sbíráte mince nebo by jste chtěli začít? Jak to udělat tak, aby vás to nestálo „majlant“ a bylo to dostupné i pro vás? Je zde Lunární série od slévárny Perth Mint!

Lunární série je pro každého

Lunární série investičních zlatých a stříbrných mincí je již více než dvě dekády jednou z nejvyhledávanějších a neocenitelných sbírek mezi sběrateli a investory. Inspirací pro tuto sérii, vydávanou prestižní Australskou mincovnou The Perth Mint, je dvanáctiletý cyklus čínského kalendáře.

Každý rok mincovna vychází mince s motivem jednoho ze zvířat čínského zvěrokruhu, který tvoří myš (krysa), buvol, tygr, zajíc, drak, had, kůň, ovce (koza), opice, kohout, pes a prase (vepř). Tyto mince se mohou pyšnit často krásným a zajímavým designem. Doporučuji kupovat každým rokem, vaši peněženku to bolet nebude a přínos vzhledem k pořizovací ceně je perfektní.

Cena mincí z Lunární série se blíží cenám investičních mincí a slitků. Díky omezenému počtu vyražených kusů a rostoucí poptávce se však stávají nejen investicí do drahých kovů, ale také skvělým způsobem, jak přinést hodnotný dar pro všechny generace. Každá mince může být originálním dárkem pro ty, kdo se v daném zvěrokruhu narodili nebo se narodí, přinášejícím podporu, štěstí a prosperitu.

V roce 2019 Australská mincovna The Perth Mint navázala na úspěch Lunární série I a II a zahájila třetí sérii zlatých a stříbrných mincí. Doporučení pro sběratele a investory zahrnuje zakoupit více kusů každé mince – jeden pro vlastní sbírku a další pro blízké či pro případné budoucí prodeje. Vzhledem k tomu, že majetek těchto mincí v čase výrazně roste a jejich unikátní design a hodnota zůstávají neproměnlivé, jsou nejen výjimečným investičním nástrojem, ale také krásným a významným darem.

 

Lunární série u Perth Mint

Australská slévárna Perth Minth začala s Lunární sérii od roku 1999. Vydala svou první sbírku mincí podle čínského horoskopu. Jednalo se o sérii I. (první) a II. (druhá) následovala v roce 2008, kdy se kryla s jedničkou. V současné době není slévárna Perth Mint jedinou, která Lunární sérii vydává, ale dá se říci, že jedinečnou.

Lunární série I 1999-2010

Lunární série II 2008 – 2019

Lunární série III 2020 – 2031

Čím je Lunární série unikátní?

  1. Poměr cena/výkon. Jedná se stále o investiční mince, nicméně díky omezené emisi (počet vydaných kusů) v čase nabývají na hodnotě a například první sérii dnes pokud koupíte, tak zaplatíte klidně i pětinásobek původní ceny.
  2. Nízká pořizovací cena. Pokud si pořídíte minci v roce vydání, bude vás stát minimální peníze.
  3. Kvalitní zpracování a krása mincí. Tyto investiční mince konkurují drahé numismatice.

Gramáž

Doporučuji se zaměřit na gramáž 1 oz jak ve stříbře, tak ve zlatě (pokud to finanční situace dovolí). Uncové mince mají nejnižší emisi (cca 300 000 ks na svět).

Doporučuji kupovat více mincí v daném roce – jednu pro sebe (sbírka) a další pro prodej či jako investici.

Záverem

Pokud jste nestihli Lunární sérii I ani II. a nechcete investovat do již drahých mincí, nezoufejte. Od roku 2019 vyjde Lunární série III. na rok 2020 s motivem Rok myši.

Pokud vás zajímá jiná investičně – sběratelská sbírka, přečtěte si něco o sbírce The Queens Beasts.

 

Chcete si do zlata spořit? Zajímají vás kryptoměny? Chcete nakoupit zlato, stříbro či mince?