Díváte se po spoření do zlata či popřípadě stříbra? Víte, co všechno by měly společnosti na spoření do zlata splňovat? Podle čeho tedy vybrat opravdu tu kvalitní společnost na spoření do zlata? Přeci jenom nekupujeme rohlíky.

Garance zpětného odkupu a kapitál

Garance zpětného odkupu je v dnešní době standard. Společnost by to měla automaticky plnit. Pamatujte však, že garance je tak dobrá jak dobrý je její poskytovatel. Co kapitál této společnosti? Jakou právnickou formu má? Pozor si dejte na to, jestli Vám tuto garanci poskytuje s.r.o. nebo akciová společnost. V tom je rozdíl. Pokud si vyberete malou společnost, může se stát, že sice na papíře garance napsaná je, nicméně daná společnost nemá čím garantovat.

Pokud je společnost jenom eshopem s 1-3 výdejními místy, může se vám stát (jako se stávalo v březnu 2020 za COVIDu), že svou jednu dvě pobočky uzavřeli a vy jste si mohli své výkupy realizovat bůhví kde.

V případě výrazného vzrůstu ceny zlata se můžou mnozí klienti rozhodnout své slitky či mince odprodat. Má Vámi sledovaná společnost dostatečnou kapitálovou zajištěnost nebo se v tuto dobu může dostat do potíží? Vyplatí vám větší obnos obratem? Nebo posílá vaše slitky zpátky do slévárny a sama čeká na peníze? To vše je potřeba zvážit.

Pokud chcete spořit dlouhodobě, vybírejte dlouhodobě stabilní společnosti.

 

Fyzické zlato

Fyzicky, fyzicky a hlavně fyzicky. To je podmínka číslo jedna! Zlato kupujeme jako uchovatel hodnoty a zajištující prvek pro náš majetek a pokud ho nekupujeme fyzicky, tak tyto funkce ztrácí. Jinými slovy pokud ho nedržíte v ruce, jedná se stále o spekulaci. Společnosti, které Vám nedokáží dodat fyzické zlato raději opusťte.

 

Slévárny

Další velice důležitý fakt. Myslíte to se zlatem dlouhodobě? Pak by Vás mělo zajímat, s kolika slévárnami společnost spolupracuje. Že má v portfoliu jen jednu a ještě k tomu tu menší? Pak riziko, že daná slévárna nebude mít pro Vás zlato  berete na sebe. I to se může stát a při zvýšené poptávce po zlatu se stává. Doporučujeme vybrat společnosti, jenž mají alespoň 4 slévárny různých velikostí a obratu.

 

Bonusový kov

Vyberte si společnost, která Vás odmění bonusovým zlatem či stříbrem. Jinými slovy Vám dá něco navíc za věrnost či pravidelnost. Pozor si dejte na společnosti, které odměňují až po naspoření celé cílové částky. Může se stát, že se toho ani nedočkáte. Společnost by měla odměňovat své klienty pravidelně a průběžně, například každým rokem.

 

Fixace ceny

Jedna z velmi důležitých činností. Podle Londýnského fixu se fixuje v pracovní dny dvakrát denně. Fixace znamená „ukotvení“ ceny. Vyberte si společnost, která také fixuje 2x denně. Nebojte se na tuto informaci zeptat. Pokud společnost fixuje pouze jednou týdně nebo dokonce ještě méně, pak klient bere na sebe riziko měnící-se ceny.

 

Společnost na spoření do zlata je potřeba prověřit

Nezapomeňte na projetí registru například na www.justice.cz nebo na www.detail.cz

Pořád pamatujme, nekupujeme rohlíky. Investice bývají na klidně na celý život. O to větší důraz by měl být kladen na výběr vhodného partnera. Je to stejné jako s tím životním.

 

Chcete si do zlata spořit? Zajímají vás kryptoměny? Chcete nakoupit zlato, stříbro či mince?