Pravidelné spoření se těší oblibě u mnoha lidí a také má řadu výhod. Pojďme se na ně podívat.

 

1) Cost-average effect

Neboli efekt průměrování nákladů. Posíláte si stále stejnou částku měsíčně a při poklesu ceny, v ten daný měsíc nakoupíte více. V dlouhodobém měřítku je tato strategie velmi dobrá a eliminuje cenové výkyvy.

 

2) Čas

V investicích má čas větší vliv než výše investované částky. Obecně platí, že čím dříve začnete, tím vám peníze v čase udělají svou práci. Peníze dělají peníze. Ale v čase. Lepší začít s malými investicemi a začít, než čekat na ideální dobu (která stejně nenastane) a po té ve 40ti letech si odkládat více jak 15 000 měsíčně, abychom vůbec měli na důchod. Osobně mám klienty, kteří začali jako studenti a mají se výrazně lépe než ostatní. A to nemluvě o dětech, jejichž rodiče či prarodiče jim začali odkládat při jejich narození. Kdo by chtěl být takovým dítětem? 🙂

 

3) Nižší riziko

Už Cost-average effect nám snižuje riziko tím, že investujete i v době poklesu. Obecně platí to, že když investujeme nebo spoříme pravidelně, tak nemusíme tolik hlídat cenu při nákupu. Při jednorázových investicích hraje doba, kdy investuji, největší vliv. Špatně zvolená doba se může rovnat špatné investici.

 

4) Pravidelné spoření i pro laiky

Nemusíte roky studovat finanční trhy, aby jste věděli, kdy zainvestovat. Nemusíte denně či několikrát za den hledět na grafy a pozorovat výkyvy trhů. Nemusíte číst denně odborné knihy o financích či sledovat kurzy a grafy. A přesto můžete spořit každý měsíc tolik, kolik chcete či můžete. Samozřejmě na druhou stranu je dobré vědět do čeho dáváte své peníze. Přeci jen nekupujeme rohlíky či ponožky.

 

5) Komfort a dostupnost

Pravidelné spoření po menších částkách si může dovolit skoro každý. Nemusíte být bonitní investor a přitom můžete pracovat na budování svého majetku.

Také je komfortní. V první řadě si zvolíte, do čeho chcete spořit, vyberete si společnost, ideálně svého poradce, zvolíte plán a nastavíte trvalý příkaz. Docela jednoduché.

 

Pravidelné spoření má řadu výhod

Ale pozor, není pro každého. Ti, kteří již mají určitou bonitu a potřebují se svým miliónovým či miliardovým majetkem pracovat, většinou volí jiné strategie.

Pravidelné spoření je pro každého, kdo nechce žít „z ruky do huby“, chce během života vytvořit nějaký majetek, a přitom není milionář.

 

Chcete si do zlata spořit? Zajímají vás kryptoměny? Chcete nakoupit zlato, stříbro či mince?