Fiat měna nebo-li fiat money. Že jste to ještě neslyšeli nebo jste s tím nesetkali? Setkali. Každý den ve svých peněženkách.

Co to ta fiat měna vlastně je?

Fiat měna (fiat money)

Je vládou nařízené platidlo pro dané území (stát). Vláda má právo nařídit (bohužel), co se v dané zemi bude považovat za platidlo sloužící ke směně zboží a služeb a co nebude. Jinými slovy vláda může nařídit její ukončení.

Jaké má fiat měna výhody?

Bez reálného krytí

Do roku 1971 byly měny kryté zlatem. Teda alespoň americký dolar, a to v poměru 35 usd/ oz zlata. Na dolar byly navázány další národní měny (koruna, libra, złoty apod.). V tomto případě se dalo ještě mluvit alespoň o částečném krytí zlatem.

Kde je krytí, tam je omezenost tisku. Kde krytí (vazba na reálné zlato) není, tam stát může svou měnu tisknout a tím pádem v čase výrazně znehodnocovat.

Výhoda pro stát – tisk peněz

Dejte mi možnost tisknout a ovládat peníze národa a nebude mě zajímat, kdo tvoří zákony.

Mayer Amschel Rothschild 

Tento citát hovoří za vše. Dejte vládnoucí vrstvě možnost neomezeně tisknout měnu a ona to udělá. Kdo tento neduh zaplatí? Občané. Prostě ti, kteří si spoří v dané měně. Hold všechno něco stojí.

Rozdíl mezi měnou a penězi

Z definice peněz musí peníze uchovávat hodnotu. Vzhledem k tomu, že bankovky nejsou ničím kryty (ničím reálným až na ten státní dluh), nelze z této definice o národním platidlu hovořit jako o penězích, ale jako o měně.

Peníze jsou platidlo, jenž je dělitelné, měřitelné, trvanlivé a uchovávající hodnotu v čase. To současné měny (koruna, libra, dolar) nesplňují.

Peníze jsou zlato, nic jiného.“ J. P. Morgan v roce 1912

Fiat měna – shrnutí

To, co si nosíme v peněžence a považujeme za normální či samozřejmé, jednoho dne samozřejmé být nemusí. Je důležité si uvědomit, kdo to ovládá?!

Existuje vůbec nějaká možnost ochrany svého bohatství? Ano, ale v národní měně ho nehledejte. Najdete ho ve zlatě. Proč? Protože:

Všechny papírové peníze se nakonec nevyhnutelně vrátí zpět ke své opravdové vnitřní hodnotě: nula!“ Voltaire

 

Chcete si do zlata spořit? Zajímají vás kryptoměny? Chcete nakoupit zlato, stříbro či mince?